linus

Vape Ordlista 2025

Att navigera i världen av e-cigaretter, vape och vejping kan vara en utmaning för den som är nyfiken men inte helt insatt. Därför vill jag ge en snabb genomgång av de vanligaste begreppen för att göra det lättare att förstå vad som är vad. Branschen utvecklas ständigt, det finns en hel del fackuttryck att hålla reda på. Här får du en översikt som hjälper dig att orientera dig i denna snabbt växande industri.

Omfattande Ordlista

  • 510-anslutning: Den mest standardiserade gänganslutningen mellan en vape-tank och dess batteri eller mod.
  • Adjustable Airflow: En funktion som tillåter användaren att justera luftflödet genom tanken, vilket påverkar ångproduktionen och dragmotståndet.
  • All-in-One (AIO): En kompakt vape-enhet som integrerar alla nödvändiga komponenter inom ett enda system.
  • Automatic Shutoff: En säkerhetsfunktion som automatiskt stänger av vape-enheten efter en viss tid för att förhindra överhettning.
  • Battery Wrap: Det skyddande plasthöljet runt ett e-cigarettbatteri.
  • Clapton Coil: En typ av vape-coil bestående av en tunnare tråd lindad runt en tjockare tråd, vilket förbättrar ytan för förångning.
  • Deck: Platsen i en rebuildable atomizer där användaren installerar sina coils och veke.
  • Dry Hit: Ett drag från en e-cigarett när det inte finns tillräckligt med e-juice, vilket resulterar i en bränd smak.
  • E-juice Capacity: Mängden e-juice som en tank eller pod kan hålla.
  • Firing Button: Knappen på en vape-enhet som användaren trycker på för att värma upp coilen och skapa ånga.
  • Hybrid Mod: En typ av mod där atomizern är direkt ansluten till batteriet för att minska storleken på enheten och förbättra prestanda.
  • Leaking: När e-juice sipprar ut från tanken, ofta på grund av felaktig förvaring eller fel i tankens förslutning.
  • Mouthpiece: Delen av vape-enheten som användaren drar ånga genom; också känd som drip tip.
  • Nicotine Salt (Nic Salt): En form av nikotin som används i e-juice som har en annan molekylstruktur jämfört med vanlig nikotin, vilket ger en mjukare halskänsla och snabbare nikotinupptag.
  • Ohm’s Law: En fysiklag som är grundläggande för att förstå relationen mellan ström, spänning och motstånd inom vejping.
  • Priming: Processen att förbereda en ny coil genom att blöta veke med e-juice innan första användningen för att förhindra torrbränning.
  • Rebuildable Dripping Atomizer (RDA): En typ av atomizer där användaren själv bygger coils och applicerar e-juice direkt på dessa istället för att använda en tank.
  • Squonk Mod: En vape-mod som innehåller en inbyggd flaska för e-juice som man kan klämma på för att skicka juice direkt till en RDA.
  • Vape Tongue: En tillfällig förlust av förmågan att smaka e-juice smaker, ofta orsakad av överanvändning av en enskild smak.
  • VG (Vegetable Glycerin): En av två huvudbeståndsdelar i e-juice, känd för att skapa tjock ånga och ha en lätt söt smak.
  • PG (Propylene Glycol): Den andra huvudbeståndsdelen i e-juice, känd för att bära smaker bättre än VG och ge en starkare "throat hit".
  • Steeping: Processen där e-juice får stå öppen eller i ett mörkt utrymme för att smakerna ska mogna och blandas väl.
  • Throat Hit: Den känsla som användaren får i halsen när man inhalerar ånga, ofta intensifierad av höga nivåer av nikotin eller PG.
  • Variable Wattage (VW): En funktion på avancerade mods som tillåter användaren att justera uteffekten för att kontrollera ångproduktionen och värmen.
  • Mesh Coils: Coils gjorda av ett nät av metall snarare än traditionell tråd, vilket ökar ytan för förångning och ger jämnare värme och bättre smak.
  • Pod System: En typ av e-cigg som använder utbytbara pods, vilket är små behållare för e-juice och coil, ofta använda i kompakta och enkla enheter.
  • MTL Tank: En tank designad för mouth-to-lung-inhalering, som efterliknar känslan av att röka en traditionell cigarett.
  • DL Tank: En tank designad för direct-lung-inhalering, vilket ger stora moln och kräver kraftigare inhalering direkt till lungorna.
  • RBA (Rebuildable Atomizer): En generell term för atomizers som tillåter användare att själva bygga och ersätta coils, inklusive RDA och RTA.
  • RTA (Rebuildable Tank Atomizer): Liksom RDA men med en inbyggd tank för att lagra e-juice.
  • Drip Tip: Den del av vape-enheten där användaren placerar läpparna, kan bytas ut för att anpassa dragmotstånd och stil.
  • Pass-through Charging: Möjligheten att använda en vape-enhet medan den laddas via USB.
  • Sub-ohm Vaping: Vejping med en coil som har ett motstånd på mindre än 1 ohm, populärt för att skapa stora moln och intensiva smaker.